Wymiana polsko-ukraińska
Dodane przez admin dnia Grudzień 23 2008 13:58:01W dniach 3 – 09.11.2008r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie wzięli udział w wymianie młodzieży Polsko – Ukraińskiej, w ramach Fundacji Współpracy Polsko – Ukraińskiej PAUCI. Pomysłodawcą projektu była Pani Joanna Borówka, nauczyciel języka angielskiego. Do realizacji zostało zatwierdzonych tylko 15 wniosków z całej Polski. Opiekunami grupy byli: Pani Joanna Borówka, Pani Ewa Jurczyk, Pan Stanisław Tokarski.
Rozszerzona zawartość newsaW dniach 3 – 09.11.2008r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie wzięli udział w wymianie młodzieży Polsko – Ukraińskiej, w ramach Fundacji Współpracy Polsko – Ukraińskiej PAUCI. Pomysłodawcą projektu była Pani Joanna Borówka, nauczyciel języka angielskiego. Do realizacji zostało zatwierdzonych tylko 15 wniosków z całej Polski. Opiekunami grupy byli: Pani Joanna Borówka, Pani Ewa Jurczyk, Pan Stanisław Tokarski.

Grupa młodzieży wyjechała poza granice Unii Europejskiej z chęcią nawiązania nowych znajomości, poznania kultury i obyczajów sąsiedniego państwa. Każdy z uczestników został mile ugoszczony przez swojego ukraińskiego kolegę. Wymiana ta pozwoliła wszystkim zdobyć nowe doświadczenia życiowe. Przez parę dni każdy zdążył poznać kulturę ukraińską, posmakować narodowych potraw i nawiązać nowe znajomości. Uczestnikom udało się również zaobserwować jak wyglądają lekcje w ukraińskiej szkole. Uczniowie mieli okazję podziwiać pięknie zachowane zakarpackie zamki w Mukaczewie, Użgorodzie oraz skansen etnograficzny – jeden z nielicznie istniejących na Ukrainie. Dzięki położeniu miejsca, w którym młodzież gościła, niezwykle interesujące były piesze wycieczki w góry, piknik na polanie oraz przeprawa przez rzekę i wspinaczka. Niezapomniane wrażenie zostawiło zwiedzanie Lwowa, gdzie zapadła najbardziej w pamięć wizyta na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

W dniach 14-19.12.2008r. grupa uczniów z ukraińskiej szkoły w Dowge odwiedziła naszą szkołę. Zapoznała się z kierunkami kształcenia w naszej placówce. Szczególne wrażenie zrobiły na nich zajęcia w sali fryzjerskiej i w pracowni elektryczno-elektronicznej. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia sportowe na szkolnym boisku „Orlik 2012”. Młodzież zapoznała się z miastem i okolicami Myszkowa, wzięła udział w wycieczkach na Jurę Krakowsko-Częstochowską poznając historię regionu, zwiedzając ruiny zamków w Bobolicach i Mirowie oraz Sanktuarium w Leśniowie. W dniu 16.12.2008r. ukraińską grupę młodzieży i nauczycieli gościł Starosta Myszkowski pan Marian Wróbel. Zapoznał obecnych z pracą Starostwa, podziałem administracyjnym Polski oraz odpowiadał na pytania uczniów, dotyczące członkowstwa Polski w Unii Europejskiej oraz korzyści z nim związanych.

W kolejnym dniu odbyła się wycieczka do Krakowa, która przybliżyła młodzieży Ukraińskiej naszą kulturę i historię. Uczestnicy wycieczki zwiedzili tam Wawel, rynek, stare miasto, Barbakan. W ostatnim dniu uczniowie wybrali się do Częstochowy. Obejrzeli Klasztor Jasnogórski, cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, skarbiec oraz kaplice. Spacerowali główną ulicą miasta- Aleją Najświętszej Maryi Panny. W przedostatnim dniu pobytu w Polsce młodzież wraz z nauczycielami wzięła udział w spotkaniu wigilijnym, poznając zwyczaje świąteczne Polaków. Wraz z wszystkimi nauczycielami naszej Szkoły podzielili się opłatkiem i skosztowali tradycyjne potrawy, goszczące w czasie Świąt na polskich stołach.

Uważamy, iż warto organizować takie wymiany, gdyż dzięki nim poznajemy obyczaje i kulturę innych krajów, nawiązujemy nowe znajomości, a także szkolimy swój język.